Grenaa IF Fodbolds kvindehold spillede deres afsluttende kamp i Jyllandsserien mod FC Århus Syd på hjemmebane. Det blev en våd affære, men trods regnvejret lykkedes det holdet at trække sig sejrrigt ud af kampen med en 3-2 sejr.
Charlotte Sørensen åbnede scoringen med hjælp fra Celina Barbré Haargaard Holm og sikrede også sejren med endnu en scoring. Cecilie Teglhøj Albeck scorede holdets anden mål med assist fra Julie Nitschke. Klubben takker alle, der trodsede vejret for at støtte holdet.
Grenaa IF Fodbold Herrer i Jyllandsserien kunne fejre en sejr i deres sidste hjemmekamp mod Løgstør IF, trods det udfordrende regnvejr. Kampens slutresultat blev 3-2 til Grenaa IF, til stor glæde for spillere og tilskuere.
Kasper Mikkelsen åbnede målfesten med første scoring, assisteret af Sebastian Rasmussen. Mikkelsen returnerede tjenesten ved at give assist til Rasmussens mål, mens Tobias Sejersbøl Øland satte det tredje mål ind for hjemmeholdet.
Klubben retter en tak til fansene, der trods det dårlige vejr, mødte op for at støtte holdet, samt til kiosken, der sørgede for at ingen gik sultne hjem.
Weekenden står som et vidnesbyrd om hurtige svømmetag og stærkt sammenhold for Grenaa Svømmeklub, der deltog i Region Mesterskabet i Ikast. Fra fredag til søndag havde klubben 18 svømmere fra holdene K1, K2 og K3 i vandet.
Det blev en mindeværdig weekend med højt niveau, hvor både medaljer, personlige rekorder og kravtider blev sikret. En særlig milepæl blev nået, da Olivia satte ny klubrekord i 50 meter butterfly med tiden 0:31,52 sekunder, en rekord der havde stået siden 1996.
Klubbens forældre gjorde en uvurderlig indsats som officials og holdledere, hvilket skabte en fantastisk atmosfære. Grenaa Svømmeklub takker desuden deres sponsorer, heriblandt Djurslands Bank og Rema 1000, for deres afgørende støtte. Nu ser svømmerne frem til den kommende træningsuge.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Grenaa og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Rema 1000, DagliBrugsen, Coop365, Kvickly, LetKøb, Min Købmand, Netto og Spar.
4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Grenaa. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Næste uge i Grenaa byder på et bredt udvalg af aktiviteter for både unge og ældre. Fra sjov og energisk Zumba til en hyggelig bankoaften og en fantastisk jazzkoncert, der er noget for enhver smag.
I morgen kl. 14.30 spiller begge Jyllandsseriehold fra Grenaa IF Fodbold på hjemmebane, og det fejres med specielle tilbud. Der er halv pris på is og slik, og mad- og drikkepriserne bestemmes ved terningekast, hvor man kan få det hele til det halve, hvis man slår højere end personalet.
Malene og Karina står klar i kiosken, mens Musse og Anita sørger for grillen. Publikum kan også mødes af Hanne langs siden. Grenaa IF inviterer til en sjov dag fyldt med fodbold og gode tilbud.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Grenaa.
FDF Grenaa meldte om en alternativ aften for puslingene, der egentlig skulle have tilbragt torsdagen i skoven.
På grund af den silende regn blev turen i stedet tilbragt i Jette og Carstens have, hvor børnene fandt ly i deres shelter og under en stor altan. Her blev der leget og arbejdet med efterårstematikker, alt imens der blev nydt varm kakao. Arrangementet blev rost som "smadder hyggeligt" af FDF Grenaa.
Søndag den 26. oktober kl. 14:30 tager Grenaa IF’s kvindehold imod FC Aarhus Syd i en spændende Jyllandsseriekamp på HSM Arena. Grenaa IF Fodbold opfordrer alle lokale til at samle venner, familie og naboer for at støtte op om damerne og skabe en uforglemmelig atmosfære med masser af energi og fællesskab.
Kampen spilles på Bane 1, og hovedsponsorer som Djurslands Bank, HSM Industri A/S, Gert Svith A/S og REMA 1000 Grenaavej bakker op om eventet. Der er lagt op til en dag med masser af fodboldglæde og intens kampånd, så kom og vær en del af oplevelsen!
FDF Grenaa har netop skudt gang i numlingeholdets aktiviteter og skabt en hyggelig atmosfære for de deltagende børn. Ved det første møde blev der malet græskar, som skal bruges til deres kommende halloweenfest.
Det fælles kreative projekt satte en festlig ramme om starten på sæsonen, og det er første skridt mod en række spændende aktiviteter for de unge medlemmer.
FDF Grenaa har denne aften været opslugt af Halloween-forberedelserne. Tumlinge har skabt "scary eyes" til at pynte træerne, mens både Pilte og nogle tumlinge har skåret græskaransigter for at bidrage til den rette stemning.
Den store Halloween-aften, hvor alle hold samles for at fejre, er planlagt til næste onsdag, og forberedelserne lover allerede en uhyggelig god stemning.
Medarbejdere fra Grenaa Egnsarkiv har i denne uge været på en inspirerende og lærerig tur til Halmstad i Sverige som led i et Erasmus+ projekt. Turen inkluderede besøgssteder som Kommunarkivet, Mjellby Konstmuseum og Hallands Konstmuseum, hvor fokus bl.a. var på demokratisk dannelse og institutionelt samarbejde.
Deltagerne fra Grenaa blev ledsaget af kolleger fra Det Grønne Museum, Herregårdsmuseet Gl Estrup, Museum Østjylland samt Norddjurs' egen kultur- og fritidsforvaltning. Besøget, finansieret af EU's Erasmus+ midler, er en del af et kulturelt udvekslingsinitiativ, og Grenaa Egnsarkiv ser nu frem til at byde medarbejdere fra Halmstad velkommen til et genbesøg i Østjylland.
Grenaa IF Fodbold inviterer til en hjemmekamp mod Løgstør IF i Jyllandsserien 1, som finder sted på HSM Arena. Kampen spilles søndag den 26. oktober kl. 14:30, og klubben opfordrer familier, venner og lokalbefolkningen til at komme og støtte holdet.
Hovedsponsorer for kampen er Djurslands Bank, HSM Industri A/S og Gert Svith A/S, mens kampens øvrige sponsorer inkluderer REMA 1000 og VVS Per Møller. Grenaa IF håber på en stærk opbakning på stadion for at skabe en fantastisk oplevelse og støtte til spillerne.
Grenaa Svømmeklub måtte informere svømmere og forældre om, at mærkedagen oprindeligt planlagt til denne fredag nu er rykket en uge frem.
Årsagen til ændringen er, at flere trænere skal deltage i et svømmestævne. På fredag vil der derfor være afløsere på flere hold. Klubben takker for forståelsen i en opdatering delt på deres Facebook-side.