Har du erfaring med grøn pleje og anlæg, er positiv og ansvarsbevidst?
Kattegatcentret deler spændende billeder af pingviner, der er i fuld gang med at bygge reder. Dette er en af de mest interessante tider i pingvinanlægget, hvor publikum kan opleve den fascinerende redebygningsproces på tæt hold.
Lars Slowak har taget billederne, som viser pingvinernes engagement i forårsfornyelsen. Centret opfordrer interesserede til at læse mere om denne specielle periode via et link i kommentarfeltet på deres Facebookside.
Grenaa IF fodbold har annonceret, at de i morgen møder AC Norddjurs i sæsonens første Serie 3-kamp. Kampdagen finder sted på Bane 9, hvor fløjten lyder til kampstart kl. 15:30.
Den lokale klub opfordrer til stor opbakning fra tilskuerne og opmuntrer fans til at møde talstærkt op for at støtte holdet. Der er lagt op til en spændende dag på sidelinjerne, hvor Grenaa IF håber at starte sæsonen ud med en sejr.
Grenaa Egnsarkiv meddeler, at arkivet vil være lukket i ugen op til påske, men at læsesalen igen åbner tirsdag den 7. april. Som en påskeminde deler arkivet et historisk foto fra den nyåbnede blomsterforretning Blomsterhuset, der i april 1995 var smukt pyntet til påsken.
Billedet er taget af fotograf Frank Pedersen og viser den tidligere butik på Storegade 10. Arkivet ønsker alle en god påske med nostalgiske billeder fra den lokale historie.
Grenaa Skyttekreds inviterer til finalen i Grenaa Mesterskabet for geværskytter i morgen, lørdag den 28. marts. Det spændende arrangement finder sted klokken 10.00 på Skyttehuset, hvor lokale skoler som Nordjurs Friskole og SørenKanneskolerne Østre og Vestre har klaret sig flot i de indledende runder.
De 16 bedste skytter, fire fra hver klasse, vil konkurrere om titlen. Præmie- og medaljeoverrækkelsen vil foregå ca. klokken 11.15 til 11.30. Skyttehuset er åbent for alle, der har lyst til at opleve mesterskabet på nært hold.
Norddjurs Klimateam stiller bus og aktiviteter op ved Grenaa bibliotek under bibliotekets fokus på FNs Verdensmål i Uge 17 – med oplæg, debat og gratis klimamiddag.
Færgeudvalget har godkendt en ny model for brændstoftillæg på Grenaa–Anholt færgen. Tillægget justeres automatisk og indføres straks grundet stigende brændstofpriser.
Så er der nyt fra MTH Biler
Hos FDF Grenaa blev der i dag afholdt en festlig påskeaktivitet for numlingene, hvor kreativitet og leg var i fokus. Børnene startede dagen med at skabe smukke påskeæg til at pynte derhjemme.
Efter den kreative del fortsatte dagen udenfor, hvor påskeharen havde gemt farverige æg. Udfordringen bestod i at finde tre ens æg, som kunne byttes til et lækkert chokoladeæg – en opgave, som alle børnene klarede med stor succes.
Mandag aften havde FDF Grenaa åbent hus for alle deres grupper i forbindelse med en stor "Sing-In"-aften.
Arrangementet inkluderede tumlinge, pilte, væbnere, seniorvæbnere, ledere og ældre seniorer, som alle deltog med stor glæde.
Aftenen bød blandt andet på introduktion til de nyeste sange fra March & Lejr, og deltagerne fik deres nye sangbøger udleveret, perfekt passet til skjortelommen. En aften fyldt med musikalsk engagement og fællesskab.
Handel Grenaa lancerer igen den populære børnebillet, der byder på gaver og gode påsketilbud til de mindste. Børnebilletten kan købes fra lørdag den 28. marts for 50 kr.
Billetten forhandles hos Guldsmed Mouritsen, BoligNyt og Miss Babuska på Torvet, og der er kun 200 billetter tilgængelige.
Med børnebilletten får man adgang til slik og gaver i 17 af Grenaas butikker, såsom chokolade hos Anemone Blomster og påskeæg hos Bertram. Af andre tilbud kan nævnes en chokolademuffin fra Cookii og en gratis adgangsbillet til Kattegatcentret.
Kom og vær med til en festlig dag på Bertram, når Chamar ApS inviterer til påske vinbanko søndag den 5. april 2026. Dagen byder på en påskeinspireret buffet, tre glas vin og chancen for at vinde skønne præmier.
Så er der nyt fra MTH Biler
Handel Grenaa annoncerer, at den eftertragtede børnebillet igen er tilgængelig. Fra lørdag den 28. marts kan børnebilletterne købes for 50 kr. hos Guldsmed Mouritsen, BoligNyt og Miss Babuska på Torvet i Grenaa.
Billetten giver adgang til slik og gaver fra hele 17 lokale butikker. Der er kun 200 billetter til rådighed, så interesserede bør være hurtige for at få del i de gode tilbud, der blandt andet inkluderer chokolade, påskeæg og børnebillet til Kattegatcentret.
Grenaa IF Fodbold skyder den nye træningssæson i gang den 6. april, hvor både nuværende og nye medlemmer kan deltage i en dag fyldt med fodbold og fællesskab. Arrangementet henvender sig til børn og unge i alderen U6 til U17 og finder sted på banerne 5, 6 samt den lille kunstgræsbane.
Sparekassen Danmark står klar med sodavand og franske hotdogs til deltagerne, og klubben opfordrer alle til at tage venner og familie med til denne festlige opstartstræning. Det er en oplagt mulighed for at mærke det gode sammenhold og energien i Grenaa IF.
To hollandske familier overvejer nu at flytte til Norddjurs efter årets Emigration Expo, hvor lokale virksomheder og kommunen deltog for at tiltrække nye borgere og medarbejdere.