Grenaa Egnsarkiv delte tirsdag historien om den historiske bygning på adressen Østergade 19, der har haft skiftende funktioner og navne gennem årene.
Bygningen, oprindeligt opført af Adolph Pedersen i 1871, blev kendt som "Elysium", men rødderne til navnet pegede tilbage til græsk mytologi og afveg fra dets dagligdagse brug som samlingspunkt for havnens arbejdere og søfolk.
Over tid har stedet skiftet ejer og dermed navn flere gange; fra Tornøes Hotel til Bykroen og senest Meineche’s. Fortællingen fra Grenaa Egnsarkiv giver et indblik i stedets farverige og skiftende funktioner gennem tiden.
Handel Grenaa udtrykker stor taknemmelighed over de mange lokale virksomheder, der har bidraget til den årlige julebelysning i byen. Den varme opbakning fra erhvervslivet gør det muligt at lyse Grenaas gader op i julen.
En bred vifte af sponsorer, fra diamant- og guldsponsorer som Sparekassen Danmark og Djurslands Bank til mindre, men vigtige bidragsydere, har sikret, at byen stråler af julestemning. Handel Grenaa fremhæver, at det er fællesskabet, der gør Grenaa smukkere end nogensinde før.
Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: I dagens uddrag af døgnrapporten kan du læse om de to grundlovsforhør i kredsen i dag og derudover om en tyv, der blev anholdt kort efter et indbrud i et supermarked. #politidk #anklager https://t.co/dhOxaFr31N https://t.co/DXFW87Ixtk
Julen nærmer sig, og på Det Grønne Museum ved Gl. Estrup kan hele familien træde direkte ind i historien, traditionerne og duftene, der former vores fælles julefejring. Med årets store tema Alletiders Jul byder museet på både fordybelse, fortællinger og hyggeligt samvær – en perfekt udflugt for både børn og voksne.
Grenaa Skyttekreds holder sin juleafslutning mandag den 15. december 2025, hvor der vil blive skudt på juleskiver med både gevær og pistol. Arrangementet finder sted fra kl. 18.00 til 19.30, og der vil efterfølgende være præmieuddeling ca. kl. 20.00 for både kuvertskydning og juleskiver.
For at sætte den rette julestemning vil der være mulighed for at købe gløgg og æbleskiver. Efter denne hyggelige aften går skyttekredsen på juleferie, med planlagt opstart igen mandag den 5. januar 2026 kl. 18.30. For dem, der ønsker at skyde i ferien, er 100/200 meter banen dog åben lørdag den 20. december 2025 kl. 9.00 til 12.00. Grenaa Skyttekreds ønsker alle en rigtig glædelig jul og godt nytår.
Så er der nyt fra MTH Biler
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Handel Grenaa opfordrer til at købe julegaverne lokalt, og derfor holder butikkerne ekstra åbent i tiden op til jul.
I weekenderne kan du shoppe fra kl. 10-15, mens der i hverdagene op til juleaften er åbent til kl. 18.00. Dette gælder for Handel Grenaas medlemsbutikker, men husk at åbningstiderne kan variere for restauranter, caféer, dagligvarebutikker og kædebutikker med landsdækkende profiler.
For en fuld oversigt over de konkrete åbningstider kan interesserede besøge Handel Grenaas hjemmeside.
Grenaa Egnsarkiv deler et tilbageblik på brødrene Lassens konditori, der startede i år 1900 på Østergade 3 i Grenaa. Konditoriet, der siden flyttede til Østergade 16 i 1911, var ikke kun kendt for sine flødeskumskager, men også for kaffepunch og øl.
Konditoriet bød på to særlige restaurationslokaler: et "dameværelse" med plysmøbler for dem, der ønskede lidt privatliv, og en mere rustik "slyngelstue". Yderligere serverede Lassens kolde øller og is fra træhuset "Sommerlyst" ved koncerter i det gamle anlæg.
Fredag den 12. december klokken 16.00 vil Grenaas gågader blive oplyst af et Sankta Lucia optog arrangeret af Handel Grenaa og Miss Babuska. De opfordrer alle til at komme og opleve det stemningsfulde arrangement, der desværre ikke finder sted lørdag som tidligere fejlagtigt nævnt.
Optoget starter foran Guldsmed Mouritsen i Østergade og fortsætter gennem byen, inden det afsluttes med sang ved juletræet på torvet. En særlig tak rettes mod de mange deltagende butikker, der står sammen om at fejre Lucia med sang og lys i byens hyggelige belysning.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Grenaa.
Handel Grenaa engagerer byens borgere i et godt gammeldags juleprojekt, når de opfordrer til at deltage i skabelsen af en 4.000 meter lang guirlande. Projektet skal symbolsk binde Grenaa Kirke og havnen sammen.
Alle interesserede kan møde op i weekenden til Handel Grenaas julestue i Østergade 1C. Her kan man mellem kl. 11-14 både bidrage til den gigantiske guirlande og dekorere juletræer.
Julestuen byder også på nissehistorier fortalt af nissekonen, samt slik og juice til de mindste deltagere. Det er en oplagt mulighed for hygge og kreativitet i juleværkstedet overfor Skoringen.
Så er der nyt fra MTH Biler
Handel Grenaa glæder sig over et nyt samarbejde med Bylivsudvikler, Norddjurs Kommune og Erhverv Grenaa. I et nyligt opslag på Facebook udtrykker de deres taknemmelighed over samarbejdet, som har til formål at styrke byens liv og udvikling.
Initiativet inddrager ikke kun lokale myndigheder, men også byens borgere, hvilket har skabt en positiv stemning omkring projektet. Sammen arbejder parterne mod fælles mål for at skabe en attraktiv og aktiv bymidte i Grenaa.